Директорката на Институтот за молекуларна генетика и генетско инженерство во Србија, д-р Јелена Беговиќ, за РТС вели дека вирусот сарс-ков-2 се менува, но дека сè уште нема докази дека тој ослабнал.

Д-р Јелена Беговиќ за РТС вели дека фактот дека некој има позитивен резултат неколку недели и нема симптоми, треба да трае само до тестовите и укажува на тоа дека ваквите случаи се изолирани.

Според неа, некој може да го носи вирусот долго време без симптоми.

Укажува дека тестовите за PCR во реално време се полу-квантитативни, што значи дека не ја мерат целосно количината на вирус. Ако тоа се измери, методологијата, вели таа, ќе мора да биде попрецизна и затоа поскапа.

Кога станува збор за не-тестирање на деца, д-р Јелена Беговиќ вели дека глобално е ставот дека клиничката слика на децата е слаба и дека популацијата не се смета за загрозена, па затоа не се тестира.

Таа наведува дека вирусот сарс-ков-2 е во идеална ситуација за себе – тој е многу заразен, а смртноста е мала, што му овозможува да се шири што е можно повеќе и да преживее подолго време.

Со вирус со висока стапка на смртност, тој круг се затвора, тој не може да се шири затоа што брзо го убива домаќинот. Овој вирус се менува, но нема докази дека ослабел, посочува д-р Јелена Беговиќ.

Зборувајќи за колективниот имунитет, д-р Јелена Беговиќ истакнува дека се постигнува кога 50 до 90 проценти од популацијата ќе станат имуни.

Можно е да се помине низ циклуси на инфекција, што го стори Шведска, но со голема стапка на смртност, а другиот начин е поелегантен – вакцина“, истакнува д-р Јелена Беговиќ.

Во водечките светски медицински списанија имаше првични проценки дека 70% од населението треба да биде имуно на коронавирус за да се постигне колективен имунитет. Тие податоци, вели таа, се менуваат, па сега последните покажуваат дека бројката е околу 50 проценти.

Според неа, исто така има истражување дека другите делови на имунолошкиот систем можат да влијаат на нечиј имунитет и да поминат подобро во контакт со короната.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.