Од Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари остро реагираат на последната вест за претепаниот доктор од Клиничката болница во Тетово, кој бил нападнат на работното место. Тие велат дека е доста и повикуваат на општ и масовен протест.

Доста е!

 

АСМЛ ги повикуваме сите синдикати, стручни, еснафски здруженија и други чинители во фелата, на координација за итно организирање на општ и масовен протест на сите медицинари во државава, се до конечно и соодветно решавање на проблемот со насилство врз медицински работници!

 

Оваа држава не превзема ништо конкретно и сериозно во правец на решавање на ситуацијата, оттука, работите мора да ги превземеме во сопствени раце!
Доста бевме неми набљудувачи, велат од АСМЛ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.