За поголема безбедност на потрошувачите, дел од маркетите, на социјалните мрежи даваат совети за превенција на Корона-19 при чекање на каса.

– Ве молиме да одржувате соодветно растојание помеѓу лицето пред ваc, додека чекате да бидете услужени.

– Кога кашлате и кивате, покријте ја устата и носот со вашиот подигнат лакт или користете книжни марамчиња за еднократна употреба.

– Да се заштитиме себе си и другите околу нас.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.