Словенечкиот институт за јавно здравје (НИЈЗ), во соработка со белгиските здравствени власти, ја истражува смртта на сопругата на еден словенечки дипломат во Брисел, која по вакцинирањето претрпела венска тромбоза и починала од мозочен удар во болница.

Жената, помлада од 40 години, била вакцинирана пред десетина дена со вакцина на „Џонсон и Џонсон“, која се дава во единечна доза, а првите тешкотии ги почувствувала неколку дена по вакцинирањето.

Словенечките медиуми објавуваат дека таа најпрво добила главоболка и оток на ногата, а на лекарски преглед ѝ дијагностицирале длабока венска тромбоза, по што претрпела мозочен удар и починала во болница, по неколку дена во критична состојба.

Националниот институт за јавно здравје покрена постапка за да утврди дали компликациите и смртта се поврзани со вакцинацијата, односно можните негативни ефекти на вакцината. Ова сега го истражува стручна комисија при Министерството за здравство, во која посочуваат дека сите информации што ќе ги добијат од белгиските здравствени власти ќе бидат важни за проценка на случајот.

„Џонсон и Џонсон“, како и „АстраЗенека“, е векторска вакцина за која е утврдено дека предизвикува згрутчување на крвта во исклучително ретки случаи. Ова е потврдено и од Европската агенција за лекови (ЕМА), која продолжува да ги следи ваквите случаи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.