Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 1.037 нови случаи на Ковид-19, како и 36 починати пациенти. Со овие бројки, вкупно се дијагностицирани 173.689 заболени со Ковид-19, а бројката на починати е 5.818. Бројот на активни случаи изнесува 13.697.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 74837, Активни 4.948

Куманово 10057, Активни 868

Прилеп 8577, Активни 208

Тетово 10027, Активни 2.038

Битола 6640, Активни 242

Велес 5707, Активни 195

Гостивар 7453, Активни 1.501

Кавадарци 5398, Активни 187

Охрид 5450, Активни 382

Штип 5175, Активни 158

Струмица 5017, Активни 675

Струга 3499, Активни 477

Кочани 2964, Активни 123

Кичево 3478, Активни 634

Гевгелија 2281, Активни 82

Неготино 2222, Активни 34

Свети Николе 1647, Активни 103

Ресен 1372, Активни 111

Крива Паланка 1263, Активни 29

Радовиш 1305, Активни 102

Берово 1113, Активни 33

Делчево 1030, Активни 47

Дебар 1276, Активни 219

Виница 943, Активни 36

Пробиштип 825, Активни 35

Валандово 736, Активни 42

Богданци 519, Активни 25

Крушево 513, Активни 23

Демир Хисар 410, Активни 10

Демир Капија 401, Активни 3

Кратово 439, Активни 54

Македонски Брод 429, Активни 55

Пехчево 291, Активни 6

Македонска Каменица 260, Активни 10

Дојран 135, Активни 2Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.