Од крајот на февруари, кога почна епидемијата во земјава, вирусот е потврден кај вкупно 9.026 лица. Оздравеле 4.727, починале 414, а активни случаи има 3.885.

Активни случаи во Скопје има 1.868. Од градовите со трицифрени активни случаи, најмногу (325) има во Тетово, следуваат Куманово и Штип (236 и 272), а потоа Гостивар со 190, Струга со 170, Свети Николе со 169, Охрид со 116 и Дебар со 111 лица кои сега се болни.

Во последните 24 часа во земјата регистрирани се нови 241 случај позитивни на Ковид-19, од направени 1700 тестирања. Регистрирани се 51 оздравено лице и осум починати

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.