Секако, за да загубите килограми не е доволно да имате доверба само во „волшебен напиток“ и да очекувате чудо. Ако ја промените исхраната и се посветите на вежбање и зголемена физичка активност резултатите бргу би требало да бидат видливи. Сепак, постои и напиток кој благонаклоно делува на метаболизмот и го поттикнува побрзото губење на килограмите.

Станува збор за вода со ким, во Индија познат како jeera (cumin) вода, која таму се сметала за чудотворен напиток за човечкиот оргтанизам.

Сепак, дека не станува збор само за народно верување, потврдува и истражувањата кои покажале дека кимот е богат со антиоксиданси, но и витамините А и Ц, магнезиум. Го регулира нивото на холестерол и го ослободува телото од токсини. Освен тоа ја ублажува надуеноста, помогнува при тврда столица и го подобрува целиот систем за варење.

Но, како да го подготвите напитокот?

Не може да биде поедноставно. Две лажици семки од ким потопете во вода и оставете да стои преку ноќ и тоа е тоа. Препорака е да се пие наутро на празен желудник, а првото подобрување на варењето би требало да биде видливо веќе за неколку дена.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.