Германски истражувачи спроведоа студија објавена во списанието „Клинички инфективни болести“, а резултатите од нивното истражување покажаа дека 77,1 процент од пациентите со Ковид имале симптоми на болеста дури и една година откако се заразиле.

Најчестите симптоми кои траеле една година биле намалена способност за вежбање – 56,3 проценти, замор – 53,1 процент и проблеми со концентрација – 39,6 проценти, покажа студијата.

Истражувачите откриле дека само еден симптом – опаѓање на косата – паднал помеѓу пет и 12 месеци, а инциденцата паднала од 26,1 процент на 10,4 проценти.

Од друга страна, симптомите како што се диспнеа, т.е отежнато дишење и проблеми со дишењето, како и замор значително се зголемија. Инциденцата на диспнеа се зголеми од 27,1 процент на 37,5 проценти, а заморот се зголеми од 41,7 проценти на 53,1 проценти, пишува Нова.рс

Оваа студија уште еднаш потврди дека луѓето кои се борат против Ковид можат да ги почувствуваат симптомите дури и неколку месеци откако се заразиле со коронавирус.

Претходните студии покажаа дека оваа состојба повеќе ги погодува жените отколку мажите.

Според една неодамнешна студија спроведена во клиничката медицина Lancet’s E, повеќе од 200 симптоми се поврзани со долгорочен ковид и тие влијаат на дури десет органски системи во телото.

Некои од симптомите пријавени од пациентите беа: осип, дигестивни проблеми, грчеви во мускулите, губење на слухот, тресење, замор, халуцинации, губење на меморијата, треска, болка во грлото, заматен вид, конјунктивитис, отежнато дишење, кашлање со крв, кивање, сува кашлица, промени на прстите, како и несвестица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.