„Ковид-прстите“ се јавуваат во отсуство на други вообичаени симптоми на коронавирус како што се треска, кашлање и недостаток на здив. Мистериозниот симптом првенствено е забележан кај децата и тинејџерите.
Лекарите велат дека се пренатрупани со повици од луѓе чиј единствен знак на коронавирусот се модринки, осип и лезии на стапалата. Мистериозниот симптом се нарекува „Ковид прсти“ и првенствено е забележан кај децата и тинејџерите.
Уште поизненадувачки е тоа што „Ковид-прстите“ се јавуваат во отсуство на други вообичаени
симптоми на коронавирус како што се треска, кашлање и недостаток на здив.
И покрај зголемениот број случаи во САД и во светот, осипите не се вклучени во официјалниот
список на симптоми на Американскиот центар за контрола и превенција на болести.

Целиот текст на Педијатар. мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.