Швајцарија планира да им дозволи на децата од 12 до 15 години да примат вакцина против ковид-19.

Швајцарија на 4 јуни ја одобри вакцината на „Фајзер“ за вакцинација на деца на возраст од 12 до 15 години. „Модерна“, чија што вакцина е одобрена за возрасни во земјата, исто така поднесе барање нејзината вакцина да биде одобрена за деца од 12 до 17 години.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.