Делта варијантата на ковид 19  е многу позаразна. Британските лекари го идентификуваа индискиот сој на новиот коронавирус како најопасен и заразен, покажува студијата објавена во „Лансет“.

Специјалисти анализираа случаи на пациенти во Шкотска помеѓу 1 април и 28 мај оваа година. Кај 99 отсто од нив е извршен целосен преглед на текот на болеста. За време на разгледуваниот период, регистрирани се 19.543 потврдени случаи на вирусот.

Врз основа на добиените податоци, истражувачите заклучуваат дека ризикот од хоспитализација кај пациенти со индиски сој на Ковид-19 е двојно поголем отколку  британскиот.

Лекарите исто така забележуваат дека ризикот од хоспитализација е значително поголем кај пациенти кои имаат пет или повеќе други заболувања.

Истражувањата покажуваат дека вакцинацијата е сигурен начин да се намали ризикот од инфекција, иако Астра Зенека и Фајзер се помалку ефикасни против индиската верзија отколку британскиот сој. Сепак, лекарите наведуваат дека немаат доволно податоци за хоспитализирани пациенти со новиот коронавирус за да ги споредат вакцините

Главоболка, течење на носот и воспалено грло – ова се симптомите по кои се разликува од другите мутации. Што се знае досега?

Делта варијантата (позната и како индиска варијанта) на ковид 19 е многу позаразна од мутациите што се ширеле досега, па дури и од типот алфа (претходната британска варијанта). Според анализата на британската здравствена служба (PHE) се проценува дека ризикот од инфицирање е поголем за 60 проценти.

Ова го зголемува ризикот за луѓето кои биле вакцинирани само еднаш претходно. Лабораториските тестови покажуваат дека овој вид на вирус побрзо се размножува во организмот, пренесува Дојче веле.Она што е важно да се знае за претстојните летни недели е следново: сезоната има многу поголемо влијание врз варијантата делта отколку што првично се сметаше, рече германскиот здравствен политичар СПД Карл Лаутербах, повикувајќи се на истражување на Универзитетот во Оксфорд. Ова значи дека ризикот од инфекција е многу помал во текот на летото.

Кои се симптомите на делтата мутацијата?

Делта варијантата исто така се смета за ризична бидејќи предизвикува нешто поразлични симптоми од претходно познатите варијанти на коронавируси. Погодените луѓе се жалат на главоболка, течење на носот и болка во грлото.Температурата е присутна и во оваа варијанта, но не и губење на сетилото за мирис и вкус, се забележува во извештаите на заразени лица преку британската апликација за следење на симптомите на вирусот корона.

Ова значи дека ковид 19 се манифестира повеќе како настинка кај помладата популација, рече Тим Спектор од колеџот Кингс во Лондон, кој ги анализираше резултатите од студијата. Колку брзо се шири?

Делта варијантата се шири многу брзо. Ова се покажа во Велика Британија, каде околу 58 проценти од возрасните веќе примиле две дози вакцини потребни за целосна заштита.

Во моментов, ние растеме за околу 50 проценти секоја недела“, рече Сандра Циесек, раководител на Институтот за медицинска вирусологија на Универзитетската клиника во Франкфурт на Мајна.

Седумдневната инциденца во Велика Британија, која падна на под 20 на почетокот на мај, сега повторно се искачи на над 70 нови инфекции на 100.000 жители во рок од седум дена. Затоа премиерот Борис Џонсон го одложи укинувањето на сите мерки против ширењето на вирусот корона во Англија за четири недели, кое беше планирано за 21 јуни.

Колку вакцините заштитуваат од варијантата делта?

Според анализата на податоците од британскиот PHE, луѓето кои биле целосно вакцинирани со Фајзер или АстраЗенека се многу добро заштитени од тешка болест. Ефикасноста на вакцините е, како што е истакнато, приближно висока како кај алфа варијантата. Ризикот од хоспитализација е намален за повеќе од 90 проценти во споредба со луѓето кои не биле вакцинирани.

Оние кои примиле само една доза на вакцина биле значително помалку заштитени. Особено со вакцината АстраЗенека, која инаку добро штити, по првата вакцина, како што покажа анализата, ефектот на заштита беше забележително помал.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.