Во Германија и Австрија станаа задолжителни ФФП2 маските. Обичните маски ги заштитуваат останатите, но маските ФФП2 ги заштитуваат и оние што ги носат маските.

Овие маски го спречуваат вдишувањето на 94% од честичките во воздухот. Не мора да се менуваат секој ден, туку може да се носат повеќепати, иако не треба да се перат бидејќи ќе станат неефикасни

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.