46 годишен штипјанец што бил излекуван од коронавирус повторно е позитивен. Тој сега во моментот се наоѓа на Инфективното одделение во Штип.

Според директорот на штипската Клиничка болница, првиот пат вирусот му бил потврден пред повеќе од месец и половина, вториот пат неделава.

Епидемилолзите се уште утврдуваат дали штипјанецот повторно бил заразен од вирусот или се работи за продолжена инфекција.

Вкупно на Инфективно се лекуваат 45 пациенти од кои 34 се со потврден коронавирус, останатите се сомнителни со симптоми. Најголем дел се од Штип иако има и од останатите градови од Истокот каде има случаи на Ковид 19.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.