Поради екстремно високите температури секоја година се издаваат предупредувања и препораки и совети за граѓаните, со цел со навремени мерки да се намали бројот на пациенти или смртни случаи од топлина. Кај нас со денови е подеднакво лоша во однос на температурата.
Дали им веруваме на метеоролозите кога „гори“ асфалтот?
За почеток забележуваат дека топлината може да поттикне исцрпеност и топлотен удар и може да ги влоши постојните состојби, како што се кардиоваскуларни, респираторни, бубрежни или ментални заболувања, а за време на голема топлина, треба да се следат советите од здравствените институции.

Прочитајте ги подолу:
1. На граѓаните им се препорачува да го ладат своето тело и да пијат доволно течности бидејќи потењето губи повеќе течност, што доведува до дехидрација. Се препорачува да пиете негазирана вода, како и нискокалорични пијалоци без кофеин, алкохол и шеќер.

2. Треба да се избегнува престој на сонце меѓу 10. и 17. часот, особено децата, бремените жени, старите лица, срцевите пациенти и пациентите со хронични заболувања, додека луѓето кои работат на отворено треба почесто да одмараат, да се засолнуваат во сенка и да пијат течности на секои 30 минути.

3. Во најтоплиот дел од денот, треба да избегнувате излегување на отворено и физичка работа.

4. Се препорачува и редовно користење на производи со заштитен фактор.

5. Граѓаните треба да носат лесна лесна облека од природни материјали и да ја штитат главата од сонцето.

6. Просторот во кој живеат треба да се лади со користење на поладен ноќен воздух. Во текот на денот, тие треба да ги затворат прозорците и да ги спуштат ролетните и да исклучат што повеќе електрични уреди во куќата.

7. Особено се предупредува дека децата и животните не смеат да се оставаат во паркирано возило.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.