Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.836 тестирања, а регистрирани се 1.321 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-583, Куманово-100, Дебар-12, Штип-40, Прилеп-57, Тетово-80, Струга-13, Велес-64, Битола-50, Охрид-31, Кавадарци-23, Гостивар-46, Гевгелија-22, Струмица-15, Крива Паланка-9, Радовиш-5, Крушево-8, Кочани-29, Пробиштип-6, Демир Хисар-10, Македонски Брод-2, Пехчево-5, Берово-3, Валандово-4, Виница-13, Делчево-6, Кратово-4, Свети Николе-12, Кичево-35, Ресен-10, Неготино-24.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 433 оздравени пациенти од: Скопје-207, Куманово-20, Штип-13, Прилеп-32, Тетово-42, Велес-11, Битола-19, Кавадарци-6, Гостивар-7, Гевгелија-13, Струмица-10, Крива Паланка-3, Радовиш-6, Кочани-11, Пробиштип-4, Берово-5, Виница-4, Кратово-1, Свети Николе-7, Кичево-10, Ресен-1, Неготино-1.

Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (65, 50, 65, 72, 76, 60 и 80г), двајца од Штип (64 и 50г ), еден од Прилеп (66г), еден од Тетово (71г), двајца пациенти од Струга (66 и 59г), еден од Велес (68г), двајца од Битола (55 и 57г), тројца пациенти од Охрид (77, 63 и 80г), еден од Кавадарци (71г), еден од Гостивар (73г), еден од Струмица (62г), еден пациент од Крива Паланка (57г), двајца од Радовиш (82 и 72г) и еден пациент од Делчево (71г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 42.540, бројката на оздравени пациенти е 25.353 на починати е 1.212, а бројот на активни случаи изнесува 15.975. Од вчера се регистрираат три контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 18.647, активни 7410
Куманово 2.828, активни 738
Дебар 398, активни 87
Штип 2.018, активни 443
Прилеп 1.909, активни 786
Тетово 2.917, активни 963
Струга 971, активни 204
Велес 1.273, активни 722
Битола 1.147, активни 573
Охрид 1.035, активни 440
Кавадарци 777, активни 357
Гостивар 1.574, активни 468
Гевгелија 518, активни 209 (25 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 92 на Богданци и 12 се странски државјани)
Струмица 1.257, активни 627
Крива Паланка 307, активни 98
Радовиш 321, активни 115
Крушево 57, активни 32
Кочани 933, активни 295
Пробиштип 277, активни 98
Демир Хисар 127, активни 55
Македонски Брод 120, активни 18
Пехчево 69, активни 10
Берово 261, активни 71
Валандово 126, активни 39
Виница 252, активни 125
Делчево 332, активни 174 (87 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
Кратово 105, активни 64
Свети Николе 573, активни 130
Кичево 817, активни 334
Ресен 309, активни 101
Неготино 285, активни 189 (23 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Направените 3.836 теста се преку: ИЈЗ-1.165, ЦЈЗ Скопје-98, Авицена-436, Биотек-350, МАНУ -259, Жан Митрев (Филип Втори) -242, Систина со PCR метода -361, лабораторија Лаор –321, Судска медицина-20, ЦЈЗ Битола-118, Инфективна клиника-8, ГАК-0, Синлаб-159, Ремедика-35, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -242, УК Пулмологија со алергологија – 2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 279.770 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника примен се 10 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 155 пациенти. На кислородна поддршка се 134 пациенти.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 11 деца позитивни и 3 суспектни на Ковид-19 и 27 возрасни пациенти позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 7 приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 7 пациенти.

Во Институтот за ТБЦ се хоспитализирани 56 пациенти, на клиниката за неврологија 21 пациент, на кожната клиника 23 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 80, а во болницата во Штип се 60 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Кичево, Кавадарци се хоспитализирани 534 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

Чаир – 444
Гази Баба – 1.007
Аеродром -1.161
Карпош – 987
Центар – 956
Кисела Вода – 922
Ѓорче Петров – 595
Бутел – 389
Шуто Оризари – 123
Студеничани – 36
Сарај – 81
Арачиново -20
Илинден – 183
Сопиште – 57
Чучер Сандево – 65
Петровец –73
Зелениково -42
Странец – 119
Нераспределен- 150

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.