Луѓето на кои им е потврдено дека имаат дијагностициран корона-19, ќе добијат само една доза вакцина за коронавирус шест месеци по надминувањето на болеста, според новите упатства издадени денес од советодавен комитет за имунизација.

Инструкциите се издадени на центрите за вакцинација веднаш откако седум европски земји одлучија да го сторат тоа.

Одлуката е мотивирана од желбата практично да се користи ограниченото снабдување со вакцини, бидејќи сè уште нема доволно дози за сите жители, но и од фактот дека потврдена инфекција дава барем одреден степен на имунитет.

Инаку, генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Адана Гебрејезус, на состанокот со рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Вершинин, го потврди интересот на СЗО за широко распространета употреба на руската вакцина „Спутник В“.

Руското Министерство за надворешни работи објави дека Тедрос го пофали „значајниот придонес на Русија во мултилатералната соработка под покровителство на СЗО, вклучително и глобалните напори во борбата против пандемијата COVID-19, пренесува ТАС С.

Организацијата е заинтересирана за широко распространета употреба на руската вакцина „Спутник В“ и други лекови за спречување на инфекции со коронавирус за да им помогне на земјите во неволја, вклучително и меѓународни механизми, се вели во денешното соопштение на руското Министерство за надворешни работи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.