Министерството за одбрана на Русија избра 50 доброволци од редовите на војската за тестирање на вакцината против коронавирусот, јави новинската агенција ТАСС.

Министерството соопшти дека 50 војници, меѓу кои и пет жени, биле избрани бидејќи изразиле желба да учествуваат во тестирање за безбедноста и ефикасноста на вакцината против коронавирус.

Во Русија, во последните 24 часа од Ковид-19 починаа уште 182 луѓе, така што вкупната бројка на смртни случаи сега изнесува 5.037 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.