Пациентите болни од корона кои немале проблем со губењето на сетилата за вкус и мирис имаат потешка клиничка слика и можат да бидат приклучени на респиратор,покажува истражувањето на Универзитетскиот центар во Њујорк. Ова сосема спротивно на досегашните тврдења за пациентите кои имаат проблем со распознавање на вкусови и мириси.

Оние пак кои ги изгубиле овие сетила имаат доволно антитела во организмот и полесно поминуваат во справувањето со вирусот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.