Кои се главни симптоми кај децата?Како изгледа инфекција со делта сојот кај децата и како да го заштитите семејството? Еве што велат стручњаците.?

Прочитајте

Најчест симптом кај децата и младите е кашлицата, затнатоста и течењето на носот, гастроентеролошките симптоми и осипот којшто не се јавува толку често, додал тој.

Пред појавата на овој сој, повеќето деца кои имале ковид-19 немале симптоми, а сега се чини дека ги забележуваат сѐ повеќе.

– Која и да е варијанта на вирусот во прашање, родителите треба да бидат свесни и за другите состојби што може да ги предизвика оваа болест кај децата – додал Гросо, а една од сериозните болести од кои треба да се чуваат е мултисистемскиот воспалителен синдром (MIS-C) кај децата и адолесцентите.

– Се работи за не толку честа, но сериозна компликација на оваа болест, а се забележува и неколку недели по заразата – додал Гросо.

Ова се симптомите на мултисистемскиот воспалителен синдром (MIS-C)

– Болка во стомакот

– Крв во белоочницата

– Болка во градите

– Пролив (дијареја)

– Главоболка

– Замор

– Болка во вратот

– Осип

– Повраќање

Кога треба децата да се тестираат на ковид-19?

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.