Научниците тврдат дека идентификувале „стелт“ или „невидлива“ верзија на новиот вид на корона наречен омикрон, за кој велат дека не може да се разликува од другите варијанти со PCR

Стелт-варијантата има многу заеднички мутации со стандардниот омикрон, но и недостасува специфична генетска модификација која овозможува користење на лабораториско PCR тестирање како средство за откривање на веројатни случаи на инфекција.

Оваа верзија сè уште е детектирана како коронавирус со сите вообичаени тестови и може да се идентификува како вид на омикрон со геномско тестирање, но веројатните случаи на инфекција не се откриени со рутинско PCR тестирање кое дава побрзи резултати.

Научниците велат дека е премногу рано да се знае дали новата форма на омикрон ќе се шири на ист начин како и стандардната варијанта на овој вид, но велат дека „невидливата“ верзија е генетски различна и затоа би можела да се однесува поинаку.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.