Околу 55% од вакцините кои се аплицирани во Македонија се од кинеските производители Синофарм и Синовак, се вели во податоците кои Призма БИРН ги доби од Министерството за здравство.

Над 600.000 вакцини кои се употребени до 21 август се токму од овие два производитела и тоа околу 300.000 Синофарм и 382.000 Синовак.

Сепак, најголем број вакцини се аплицирани од Фајзер, околу 400.000 дози. Нешто над 100.000 дози се употребени од вакцината Астра Зенека, додека пак најмалку има од Спутник В, околу 45.000 дози.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.