Посмртно е откриен Ковид-19 кај 53-годишен скопјанец кој починал вчера, семејството го зело од болница и го погребало според сите верски и народни обичаи, без да се почитуваат протоколите за Ковид-19. Отпосле дознале дека посмртниот тест за коронавирус излегол позитивен.

Случајот е потврден од страна на директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат Ирина Сотирова-Бухова. Сите од семејството на починатиот кои биле присутни на погребот ќе бидат тестирани од корона вирус.

Пациентот вчера без витални знаци бил донесен во болница. Обидите за враќање во живот од страна на медицинскиот персонал биле неуспешни. Притоа му бил земен посмртен брис за Ковид-19, кој бил даден на обработка во Институтот за јавно здравје. Семејството го погребало починатиот според сите обичаи, но, денеска од болницата добиле известување дека починатиот бил позитивен на Ковид-19.

Сотирова-Бухова вели дека починатиот бил донесен во болницата без знаци на живот и неколку дена дома бил со тешка клиничка слика.

За погребување на починати од Ковид-19 има посебни протоколи. Посмртните останки се ставаат во лимен сандак и телото не се изложува. На погребите присуствуваат само членови на најтесното семејство и евентуално само едно верско лице.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.