Стотина граѓани меѓу кои претставници на еколошки здруженија, членови на ЗГ „Акцијаш “, вработени во ЈКП „Дервен“, членови на Советот на Општина Велес, денеска учествуваа во акцијата за чистење што ја организираше Општина Велес во рамки на одбележување на Светскиот ден на животната средина – 5 јуни.

Од општината информираат дека во акцијата беа собрани пет кубни метри отпад.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.