Во Демир Капија и во Дојран нема ниту еден активен случај на ковид-19, додека пак на ниво на Македонија оваа бројка падна под 3.000 лица.

Во Скопје има 1.172 активни случаи на заразата, што е огромен пад за само неколку недели.

Заклучно со денес, дистрибуцијата вкупно наспроти моментално активни, во секој град, е следнава:

Скопје 68370, Активни 1172

Куманово 8803, Активни 285

Прилеп 8281, Активни 131

Тетово 7196, Активни 106

Битола 6283, Активни 212

Велес 5463, Активни 71

Гостивар 5162, Активни 53

Кавадарци 5149, Активни 39

Охрид 4995, Активни 189

Штип 4956, Активни 55

Струмица 4105, Активни 80

Струга 2978, Активни 72

Кочани 2782, Активни 49

Кичево 2545, Активни 77

Гевгелија 2190, Активни 29

Неготино 2182, Активни 23

Свети Николе 1521, Активни 37

Ресен 1233, Активни 37

Крива Паланка 1219, Активни 8

Радовиш 1149, Активни 59

Берово 1027, Активни 6

Делчево 971, Активни 31

Дебар 939, Активни 6

Виница 876, Активни 47

Пробиштип 789, Активни 14

Валандово 665, Активни 5

Богданци 493, Активни 3

Крушево 489, Активни 23

Демир Хисар 397, Активни 20

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 374, Активни 22

Македонски Брод 358, Активни 3

Пехчево 267, Активни 2

Македонска Каменица 247, Активни 15

Дојран 132, Активни 0.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.