Државниот правобранител за подрачје Велес, Борче Пинев е починатиот донатор на органи, објави „Фокус“.

Пинев починал вчера, по пет дена лекување на КАРИЛ во Скопје, по несреќа во која се здобил со витално загрозувачки повреди, откако паднал од височина.

Тој беше именуван на функцијата државен правобранител за подрачје Велес во 2012 година. Зад себе остави сопруга и две малолетни ќерки.

Утрово на Клиниката за Урологија беа експлантирани два бубрега од 46 годишен пациент кај кој вчера беше потврдена мозочна смрт, соопштија од Министерството за здравство.

Во моментов, во тек е првата трансплантација на бубрег кај 35 годишна девојка која веќе неколку години е на дијализа, по што ќе следи и втората трансплантација. За жал, овој пат немавме соодветен примател на срцето и тоа нема да биде трансплантирано. Се заблагодарувам на семејството на донорот, кое во моментите на најголема болка одлучи да ги донира органите и да спаси уште најмалку два животи, изјави Филипче.

Ова е втора кадаверична трансплантација и четврта од жив дарител годинава.

На 23 мај од починат дарител, Емилија Динева од Дојран, беа трансплантирани срце и бубрези.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.