Дваесетгодишната Џулија Френч и нејзиното момче Роберт Баски (31) се обвинети за негрижа откако е утврдено дека го прегладниле својот петмесечен син. Оваа веганска двојката од американскиот град Титусвил во Флорида, не се приджувала до упатствата на докторот, кој им препишал формула соодветна на нивниот стил на живеење и исхрана, туку го ранеле новороденчето на своја рака, со рецепт на база на компири кој го нашле на интернет.

Според судските записи, кога детето било преземено од социјалната служба имало видливи ребра и вдлабнати очи. Иако бил роден со 3.44 килограми, за пет месеци качил само 3.86 килограми на тежина.

Извор: Дејли мејл

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.