Двесте евра казна платил хирургот на Дигестивна хирургија кој не ја прими 61-годишната пациентка Аница С. која почина, шетајќи се од една на друга клиниката, објави „Слободен печат“.

Изречена е мандатна казна, бидејќи хирургот оневозможи пружање на здравствена услуга иако утврдил дека станува збор за итен случај, рече директорката на Државниот и санитарен инспекторат Ирина Бухова.

За хирургот од Дигестивна хирургија се води и дисциплинска комисија иако тој се уште работи.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.