Конечно се појави листата на производители на храна кои користат ГМО во производството. Politika-ekspres.net ги објави имињата на брендовите кои се познати на пазарот во регионот.

Ова е листата на ГМО производи – храна која во себе има генетски модифицирани организми:

01. Snickers, Mars, Twix, Milky Way, Bounty (чоколади)

02. Campbell Supe (супа)

03. Uncle Ben’s (грашок)

04. Lipton (чај)

05. Cadbury (чоколада, какао)

06. Ferrero (Нутела, Киндер јајце, Киндер буено)

07. Nestle чоколада, Nestle Nesquik

08. Coca-Cola, Sprite, Fanta, Pepsi, 7-up

09. Knorr (сос, супа, коцки за супа)

10. Hellman’s (зачини, мајонез, сокови)

11. Heinz (зачини, мајонез, соковиi)

12. Kraft (чоколада, чпс, кафе, детски напиток)

13. Heinz Foods (кечап, сокови)

14. Mc’Donalds брза храна и оброци

15. Hipp (детска храна)

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.