Руските научници развиваат вакцина која може да биде спас за зимата која доаѓа и со мешањето на сезонскиот грип и короната. Оваа вакцина ќе штити и од грип и од корона вирусот. Ја изготвува истажувачкиот центар „Алмазов“.

Тоа ќе биде комбинирана вакцина и ќе содржи компоненти за да се формира имунитет и на корона и на грип. Почетните тестирања се веќе започнати.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.