Од први јули децата во Македонија ќе може да примаат две нови вакцини за заштита од пневмокок и рота вирус. Владата ја прифати информацијата за прогресот на активностите во реализацијата на Акцискиот план за воведување на вакцинација за заштита од пневмокок и рота вирус.

Овој месец до службите за имунизација ќе бидат дистрибуирани двете вакцини, а почнувајќи од следниот месец, децата ќе можат да ги примаат вакцините.

Најдобриот начин да се заштитат децата од пневмокок и рота вирус е преку вакцинација. Таа е клучен приоритет и придобивка за јавното здравје и токму затоа активностите за промоција на имунизацијата продолжуваат во континуитет, соопшти Владата.

Вакцината за рота вирус се дава кај бебињата на возраст од два, четири и шест месеци, а пневмококната вакцина кај деца на два, четири и дванаесет месеци.

Ротавирусот предизвикува сериозен инфективен вид на гастроентеритис (воспаление на стомакот и цревата). Кај некои луѓе нема симптоми, но кај многу малите деца е поголема веројатноста да дојде до сериозни симптоми – од благ пролив до пролив опасен по живот, кој предизвикува дехидрација (губење на течности) и за кој е потребно болничко лекување и може да доведе до смрт. Децата може да се заразат со ротавирусот ако нивната храна, вода или раце се загадени со измет на заразено лице.

Пневмококи се бактерии што продизвикуваат воспаление на белите дробови.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.