Деведесет и шест лица го загубиле животот само оваа недела. Во црната статистика објавена официјално од Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје од нив се под 50 години.

Од пријавените 37 починати лица во понеделникот, помлади од 50 години се дебранец на 43 години, прилепчанец на 42 години, и најмладиот кичевец на 37 години.

Вкупно 45 пациенти починаа од компликации од ковид-19 во вторникот, а меѓу нив најмлад е пациент од Скопје на 32 години.

Денеска во црно се зави семејството на 47-годишен скопјанец. Во ечното почивалиште ќе замине и пациент од Куманово, кој го напушта семјеството на 32 години.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.