Британските здравствени власти ја предупредија јавноста за ширење на нов вид на коронавирус, со „чудна комбинација на гени“.

Овој вид означен како „троен мутант“ предизвика загриженост кај јавноста.

Индискиот вид на вирус, кој создаде хаос во Индија, веќе е присутен во Велика Британија и предизвикува постојан пораст на бројот на случаи во Лондон, и на неколку други места во земјата. Појавата на оваа нова, потенцијално поопасна варијанта може да го загрози најавеното отворање на земјата, пишува „Блиц“.

Од тие причини, Германија објави дека воведе карантин за сите патници од Велика Британија, од страв од ширење нови варијанти на германско тло.

Велика Британија е една од ретките земји во светот каде што масовната вакцинација се спроведува успешно и која успеа драстично да го намали бројот на случаи со коронавирус и да го достигне самиот праг на излегување од пандемијата.

Сепак, иако британскиот премиер Борис Џонсон вети дека земјата ќе биде целосно отворена во јуни, новите откритија на медицинските експерти фрлија сенка врз оваа оптимистичка прогноза.

Имено, Министерството за здравство објави дека откриле ширење на нова, далеку позаразна варијанта на коронавирусот, колоквијално наречена „троен мутант“, во Јокшир и Хамбер. Од оваа сој, кој го доби името „Јокшир“, и во стручната јавност како АВ.1, 49 лица се разболеле во овие две британски провинции.

Според експертите, овој нов вид содржи три мутации – две пронајдени во варијанта од Јужна Африка и претходно познат британски вид и еден, целосно нов, наречен N439K, што би требало да има врска со можноста да се заобиколи човечкиот имун одговор.

Затоа, Министерството за здравство ја вклучи оваа варијанта меѓу варијантите на кои се посветува посебно внимание.

Сепак, бидејќи оваа варијанта е нова, односно беше откриена дури на крајот на април, научниците не се сигурни колку е повирулентна во споредба со претходно познатите соеви, кои се во оптек веќе подолго време.

Д-р Кевин Смит, од Министерството за здравство, ја смири малку јавноста тврдејќи дека оваа нова варијанта не е „особено заразна“.

-Луѓето со оваа варијанта не се посериозно болни од другите лица заразени со вирусот корона. Ние не сме премногу загрижени.

Д-р Грег Фел, директор на Шефилд институтот за јавно здравје, ја повика јавноста „да не паничи“.

-Нема причина да се верува дека оваа варијанта е заразна или полесна за пренесување. Исто така, нема докази дека е отпорна на заштитата што ја обезбедуваат вакцините за телото, рече тој.

Сепак, поучени од искуствата од Индија, која се бори со сопствената верзија на „тројниот мутант“, Британците со право се плашат од тоа што може да се случи ако овој вид се покаже како вирулентен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.