Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што се мислеше досега, предупредува Светската здравствена организација (СЗО), која го намали максималното ниво на загадувачи во воздухот што се смета за безбедно, пренесува Би-би-си.

Се проценува дека 7 милиони луѓе годишно умираат поради болести поврзани со загадувањето на воздухот. Најпогодени се земјите со ниски и средни приходи бидејќи се зависни од фосилни горива за економски да се развиваат.

Според СЗО, загадувањето на воздухот е еднакво штетно за здравјето како и пушењето цигари и нездравата исхрана. Затоа, организацијата бара од своите 194 земји членки да ги намалат емисиите на штетни гасови и да преземат мерки кога станува збор за климатските промени.

Токсичните честички и гасови во воздухот може да им наштетат на луѓето повеќе отколку што се мисли. Меѓутоа, тешко е да се сопре загадувањето со мали честички што може да се вдишат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.