Министерството за здравство информира согласно податоците од Инситутот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 1.964 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 145, Кавадарци – 27, Охрид – 25, Прилеп – 17, Тетово – 15, Куманово – 13, Велес – 13, Битола – 12, Делчево – 10, Струга – 10, Гостивар – 7, Гевгелија – 5, Берово – 5, Струмица – 4, Ресен – 4, Радовиш – 4, Кичево – 3, Свети Николе – 3, Неготино – 3, Крива Паланка – 2, Пробиштип – 2, Македонска Брод – 2, Крушево – 2, Демир Капија – 2, Кочани – 1.

Регистрирани се 385 оздравени пациенти од: Скопје – 213, Прилеп – 27 , Куманово – 23, Кавадарци – 23, Тетово – 17, , Велес – 15, Штип – 12, Кочани – 9, Дебар – 7, Крива Паланка – 5, Радовиш – 5 , Битола – 4, Кичево – 4, Гостивар – 3, Берово – 3, Демир Капија – 3, Свети Николе – 2, Гевгелија – 2, Пробиштип – 2, Кратово – 2, Охрид – 1 , Неготино – 1 , Македонски Брод – 1 , Крушево –1 .

Починати се 10 лица, пет пациенти од Скопје (53,61,81,84 и 86г), по еден од Кавадарци (72г), Гостивар (61г), Кочани (49г), Охрид (83г) и Прилеп (68г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направените 1/964 теста се преку: ИЈЗ-417, ЦЈЗ Скопје-56, Авицена-153, Биотек-144, Жан Митрев (Филип Втори)-92, Систина-149, лабораторија Лаор–183, МАНУ-112, Судска медицина-3, ЦЈЗ Битола-49, Инфективна клиника-4, ГАК-0, Синлаб-35, Ремедика-18, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)-545, УК Пулмологија со алергологија–4, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 449.995 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 91.891, бројката на оздравени пациенти е 80.393, на починати е 2.831, а бројот на активни случаи изнесува 8667. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 40.006, активни 4.715
Куманово 5.166, активни 364
Тетово 5.065, активни 314
Прилеп 4.551, активни 181
Гостивар 3.607, активни 225
Штип 3.491, активни 133
Битола 3.215, активни 164
Велес 3.069, активни 260
Охрид 2.786, активни 390
Кавадарци 2.560, активни 323
Струмица 2.523, активни 282
Струга 2.199, активни 160
Кочани 1.718, активни 74
Кичево 1.713, активни 127
Свети Николе 1.075, активни 33
Гевгелија 983, активни 101
Неготино 960, активни 94
Дебар 753, активни 85
Ресен 734, активни 94
Крива Паланка 721, активни 44
Радовиш 697, активни 45
Делчево 601, активни 165
Берово 589, активни 45
Пробиштип 507, активни 41
Виница 489, активни 34
Валандово 325, активни 11
Демир Хисар 243, активни 6
Македонски Брод 244, активни 12
Богданци 224, активни 27
Кратово 220, активни 18
Крушево 205, активни 30
Демир Капија 197, активни 32
Македонска Каменица 190, активни 20
Пехчево 183, активни 13
Дојран 82, активни 5.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.