“Не се малку луѓе кои го започнуваат денот со каша, што е добро ако не зборуваме за инстант сорти. Тие се полни со едноставни јаглехидрати кои го тераат панкреасот да работи активно и произведува инсулин. Бидејќи нивото на шеќер во крвта прво нагло се зголемува а потоа брзо паѓа, се чувствуваме уморни.

Треба да се јадат житарки што се варени, а не оние што се само прелиени со врела вода.

„Кај ваквите житарки јаглехидратите соверите.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.