Врз основа на научни сознанија, еве што не треба да правите ако сакате да се вакцинирате, но и  како да се однесувате потоа.

Кафе и шеќер

Еден ден пред примањето на вакцината, не е пожелно да се консумираат големи количини шеќер, за да може неговата ефективност да биде целосна. Гликозата што не се користи за производство на енергија се складира во форма на гликоген во црниот дроб, а под дејство на инсулин, тоа исто така може да влијае на влијанието на вакцината што сте ја одбрале. Покрај слатки, кафето не се препорачува, бидејќи содржи кофеин.

Лекови

Употребата на лекови за клиничка депресија, анксиозност и други поблаги ментални нарушувања, предизвикани од нарушувања во лачењето на одредени хемиски супстанции во мозокот, не се препорачува и никогаш не треба да се зема 24 часа пред да се оди на имунизација. Лековите што го продолжуваат времето на крварење, како што се “аспирин” и “андол”, исто така, не се препорачуваат.

Солариум

Можеби е тешко за младите дами, но важно е да се воздржат од одење во солариум. Изложеноста на УВ зраци може да предизвика послаб ефект на вакцината врз вашето тело, бидејќи зрачењето на површината на кожата се задржува до 24 часа.

Тетоважи

Доколку сакате да се вакцинирате против COVID-19, експертите ве советуваат да почекате со тетовирање, бидејќи бојата, која се нанесува директно на кожата, мора да се третира со одредени креми 14 дена, а тие можат да навлезат во кожата и да влијаат на развојот на антитела.

Јајца и млеко

Јајцата и млечните производи се најголемите алергени, затоа се препорачува да не ги јадете ден пред да се вакцинирате. Ако сте алергични на нив, постои можност вакцината да не делува на вас.

По приемот на вакцината, не сте заштитени веднаш и не смеете одеднаш да се вратите на стариот начин на живот. Затоа, следете ги следниве препораки:

Постепено враќајте се на секојдневните активности

По вакцинирањето, почекајте петнаесет минути за да реагираат лекарите ако несаканите ефекти се појават брзо. Овој протокол важи секаде во светот. Имено, по приемот на вакцината, некои луѓе може да доживеат црвенило и болка на местото на инјектирање, како и пониска температура или алергиска реакција.

Избегнувајте енергетски пијалоци

Не земајте енергетски пијалоци, кои се полни со шеќер и други состојки; бидејќи тие можат да влијаат на ефектот на вакцината. Лекарите генерално не ги препорачуваат дури и кога станува збор за терапија со други лекови.

Физички напор и секс

Некои светски истражувања покажаа дека големиот физички напор, вклучително и сексот, може да ја намали ефикасноста на вакцината. Затоа, како што покажуваат некои студии, оние кои вршат тешка физичка работа треба да се релаксираат неколку дена по вакцинацијата.

Задолжително носете маска

Антителата почнуваат да се произведуваат само по неколку недели. Дури и тогаш, не треба да ја фрлате маската, бидејќи можеби нема да можете да се заразите, но честичките на вирусот од вакцината може да навлезат во вашиот нос или уста, што може да зарази други.

Не доите

Не е испитана причинско-последичната врска помеѓу доењето и вакцинацијата против COVID-19, поради што експертите апелираат мајките кои примаат вакцина да не ги дојат своите деца. Експертите наведуваат дека мајките кои сакаат да примат вакцина треба да престанат да дојат уште пред да бидат подложени на имунизација.

Ни пред, ни по вакцинацијата, никако алкохол и цигари

Алкохолот секако не е пожелен за организмот, но при приемот на вакцината, особено е нагласено дека неговата потрошувачка е забранета 24 часа непосредно пред постапката.

Алкохолот се излачува директно во телото, а неговиот ефект се чувствува по 15 минути, така што телото може да реагира поинаку на лекот доколку сте во алкохолизирана состојба.

Не земајте алкохол дури и по приемот на вакцината, бидејќи ја намалува нејзината ефикасност. два часа пред нанесувањето, пушачите не се свесни за тоа, никотинот во цигарите може да остане во организмот три до пет дена, па затоа не се препорачува да запалите додека чекате да дојде вашиот ред за вакцинација. Исто така, не треба да пушите цигара два часа и после тоа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.