Сезонскиот грип продолжува да ги празни училиштата низ државава. Се разболуваат ученици што не го прележале грипот. Но, како што тврдат родители, многумина од оздравените повторно се разболуваат и отсуствуваат од училиште. Докторите објаснуваат дека освен вирусот на грип, има и други сезонски вируси кои ги легнуваат децата во постела. Поради големиот број отсуства, наставниците не можат да го предадат материјалот. Во многу училишта и наставниците се болни, но вонреден распуст нема да има.

Целиот текст на Деца.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.