Американските здравствени власти долго време ги советуваа луѓето да носат трислојна маска од платно, хируршка маска или маска N95 за да се заштитат од ковид-19.

Но, некои, вклучително и многумина на неодамнешната инаугурација, ги удвоија своите маски за да создадат дополнителна заштитна бариера.

Американскиот епидемиолог Ентони Фаучи ја поддржува оваа идеја за носење две маски истовремено. Тој смета дека е добра идеја, особено сега кога се појавија нови варијанти на корона вирусот, кои за првпат беа откриени во Велика Британија и Јужна Африка.

„Ако имате само еднослојна маска, ставете уште еден слој, тоа би можело да биде поефикасно“, рече Фаучи.

Со трислојна маска, секој слој има своја намена: надворешниот слој штити од капки, средниот слој се филтрира, а внатрешниот слој апсорбира течности како плунка и пот.

Друг начин да се користи двоен слој може да биде употреба на платно двослојна маска со штит за лице, иако постојат некои докази кои сугерираат дека маската е поефикасна од штитот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.