Бележиме тренд на намалување на новозаразените пациенти со ковид-19, а има и значително празнење на болниците, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

– Повеќе од половина од капацитетите се слободни и сето тоа даде за право да се предложат попуштања на рестрикциите и во таа смисла скратување на полицискиот час кој ќе започнува во 24 часот. Ќе се отворат фитнес центрите и теретаните, а угостителските објекти ќе работат до 23:30 часот. Дозволено ќе биде и одржување состаноци и евенти. Искрено се надевам дека овие трендови ќе вродат со плод, па наскоро ќе можеме да ги дозволиме и концертите и свадбите. Сега не можеме да ги дозволиме свадбите и концертите, бидејќи имаме проценка дека таму луѓето нема да ги почитуваат мерките, односно нема да ја држат потребната дистанца од два метра – рече Филипче.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.