Научникот Пол Кели вели дека одењето на работа пред 10 часот е модерна тортура. Објаснува дека секој има свој телесен „часовник“ кој е програмиран, и не може да се промени. Ако настојуваме да се будиме порано од нашиот мозок, тогаш се бориме со тој наш „часовник“.

Тоа според Кели има одложен ефект на нашето здравје. Будење пред 10 часот води кон телесен и емотивен стрес. Научникот советува да се будиме природно, а не со аларм, и така ќе бидеме посреќни.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.