До календарската пролет има уште неколку дена, но алергите веќе започнаа. Кивање, протекување, црвени очи се само некои од симптомите.

Тестови не треба да се изведуваат кога пациентот е под симптоми, бидејќи му се дава одредена концентрација на алергени со кои тој веќе се бори со воздухот.

Ако се сомнева дека пациентот има проблем со алергии, најдобро е да се третираат симптомите, а кога ќе помине сезоната на поленот, од крајот на октомври до крајот на февруари, треба да се направат тестови на кожата за да се видат какви се резултатите.

Кога имаме вирусна настинка, имаме зголемена температура, чувствуваме слабост, имаме конвулзии, имаме чешање во мукозните мембрани, суви очи, можеби суво кашлање.

Алергијата нема температура и секогаш се јавува во одредено време, ако зборуваме за поленот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.