Д -р Миланко Шеклер, виролог и микробиолог на Ветеринарниот институт во Краљево, детално објасни зошто е поборник за мешање на вакцините, и како различните дози влијаат на имунолошкиот систем.

Многу луѓе ми испратија резултати од антитела по примањето на третата доза од иста вакцина, а исто така и различни вакцини во споредба со претходните две. Тие го измерија титарот на антитела пред и потоа по вакцинацијата и ми испратија со добра намера да го имам, да можам да го видам и да бидам корисен. Морам да признаам дека бев пријатно изненаден од тоа колку всушност луѓето се покажаа исправни во овој пример, дека имаат волја да помогнат во целата оваа ситуација – вели д -р Шеклер.

Тој забележува дека врз основа на овие резултати, факт е дека мешањето на вакцините дава многу подобар резултат.

Резултатите во кои имав увид покажаа дека е добиено многу убаво ниво на заштита, во огромен број случаи во овие комбинации на различни вакцини. Значи, се покажа дека нивоата на заштита се повисоки отколку по примањето на истата вакцина како и во претходните две дози – вели д -р Шеклер.

Шеклер верува дека не е грешка да се избере иста вакцина како трета доза како и во претходните две.

Секое зголемување на нивото на заштита со вакцинација, а не инфекција, е најсигурниот начин да го подигнете нивото на вашата заштита, така што ќе бидете многу побезбедни, да не се заразувате, а доколку се заразите, треба да помине многу поблаго – вели д-р Шеклер.

Д -р Шеклер понатаму вели дека практиката сега покажала дека комбинациите на вакцини се „здрави“.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.