Во Германија во градот Карлсруе после забава во дискотека со ковид – 19 се заразиле најмалку 25 млади лица.

Се смета дека двајца од гостите биле веќе заразени па на тој начин го рашириле вирусот.

Ова жариште досега донесе вкупно 34 инфицирани, соопштил надлежниот секретар Нут Билер.

Шестмина од нив биле вакцинирани, но биле позитивно тестирани за делта сојот. Инфицираните досега имале слични симптоми како за корона вирусот, додека кај никој не била забележана потешка здравствена слика.

Билер рече дека регистрацијата на гостите е проблематична, односно дека ливчињата се пополнувале рачно и, според него, секој втор билет не може да се прочита, односно не ги содржи сите информации или истите недостасуваат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.