Кога нема чист воздух на видикот, барем одберете соодветна маска за заштита од загадениот воздух.
Апликацијата МојВоздух нуди неколку совети за тоа како да изберете соодветна маска.

Ова е едно од најчестите прашања што го добиваме како тим на МојВоздух. Според нас, ова треба да го пазите кога барате маски:

1) Тие треба да се наменети за спречување загадување, не хируршките маски од 10 денари, тие немаат ама никаква заштита.
2) Треба да имаат сертификат FFPx/N9x и доколку некоја маска нема, не ја купувајте. Повеќе околу ова имаме објаснето тука: https://bit.ly/2OnlBl1

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.