Од почетокот на корона-кризата во Македонија до денес најмногу почитати има во ноември, 750 смртни случаи.

Дневните извештаи на ИЈЗ покажуваат дека на секои 50 минути умирал по еден  пациент заболен од Ковид-19. Овој месец се затвора со над 750 смртни случаи, со што  нашата земја е на  8-то место во светот по смртност од Корона вирусот.

Смртноста во овие четири недели е тројно зголемена, односно, првата недела имаше 111 а последната над 307 пациенти починале.

Смртност во ноември по недели

Во првата недела починале 111 пациенти, кои се лекувале во болница. Во втората недела 149, во третата 182, а во последните седум дена од месецот, повеќе од 307 лица.


Повеќе на Алсат

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.