Министерството за здравство изминативе две години направи значајни подобрувања за лицата со ретки болести и воведе шест нови лекови.

Како што информираат од Министерството за здравство, воведени се нови лекови, за пациентите со: спинална мускулна атрофија, фамилијарна амилоидна полиневропатија, апластична анемија, ампуларна и таблетарна терапија за пациентите со Гоше и лек за терапија за пациентите со идиопатска белодробна фиброза.

Минатата година, посочуваат од Министерството, првпат беше воспоставен и електронски регистар за оваа група на пациенти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.