Шефот на Државниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинзбург, се надева дека вакцинацијата против короната со руската вакцина „Спутник В“ ќе гарантира доживотен имунитет.

Се надевам дека вакцината ќе штити не една или две години, туку цел живот. Бев вакциниран двапати, така што сè уште треба да живеам пет, десет години, подолго, рече Гинзбург.

Академикот се пошегува дека „ќе ги остави своите антитела на неговите потомци во тестамент“.

Според него, во рамките на специјалното тестирање на лица чие ниво на антитела се намалува, се планира повторна вакцинација со цел да се провери колку време е потребно за повторно формирање на потребното ниво на антитела.

Ако нивните антитела се вратат на нивото што ги штити за два, три, четири дена, тоа значи дека се формирани нивните мемориски клетки, односно по првата вакцинација, нивниот имунолошки одговор е зачуван, прецизира тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.