Фармацевтската компанија Модерна објави денеска дека развива нова вакцина против Ковид-19 во една доза, која комбинира засилувачка доза со експериментална вакцина против грип, пренесува Танјуг.

„Веруваме дека имаме голема можност пред нас, ако можеме да пласираме високоефективна, општа анти-респираторна вакцина на годишно ниво на пазарот“, рече извршниот директор на Модерна, Стефан Бансел, пренесе Ројтерс.

Компанијата веќе спроведува клинички испитувања на вакцини против респираторни заболувања за возрасни.

Модерна веќе развива неколку вакцини против вирусот, се додава.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.