Заедничка вакцина против ковид-19 и грип би можела да биде достапна есента 2023 година, соопшти извршниот директор на „Модерна“ Стефан Бансел.

Работиме на вакцина против грип,  ковид и респираторен синцицијален вирус. Целта ни е еднаш годишно да имаме бустер, бидејќи луѓето не сакаат да одат неколку пати на вакцина, рече Бансел.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.