Дебелината не се однесува и не е само едноставен вишок килограми. Оваа здравствена состојба крие многу работи, а причините за здебелувањето не е само лошиот начин на исхрана.

Прекумерената тежина и нарушениот сон се само дел од проблемите кои се појавуваат при нарушената функција на надбубрежните жлезди.

Во организамот на човекот, постојат две надбубрежни жлезди, односно соодветно со бројот на бубрези. Иако не се видливи, нивната улога е од исклучителна важност.

Дебелината не се однесува и не е само едноставен вишок килограми. Оваа здравствена состојба крие многу работи, а причините за здебелувањето не е само лошиот начин на исхрана.

Прекумерената тежина и нарушениот сон се само дел од проблемите кои се појавуваат при нарушената функција на надбубрежните жлезди.

Во организамот на човекот, постојат две надбубрежни жлезди, односно соодветно со бројот на бубрези. Иако не се видливи, нивната улога е од исклучителна важност.


Целиот текст ТУКА

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.